امضای تفاهم‌نامه دانشگاه صنایع و معادن با پژوهشگاه اقیانوس‌شناسی

به گزارش ایرنا، در این تفاهم نامه که روز یکشنبه به امضای برات قبادیان معاون آموزش، پژوهش و فناوری بهروز ابطحی رییس پژوهشگاه ‏ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی رسید، طرفین توافق کردند که در زمینه‌های پژوهشی و آموزشی، طرح‌های تحقیقاتی در حوزه دریا و رفع نیازهای فناورانه بخش اقیانوسی کشورهمکاری دوجانبه ‏داشته باشند.

معاون آموزش، پژوهش و فناوری وزارت صنعت، معدن و تجارت در حاشیه امضاء این تفاهم نامه در سخنانی اظهارکرد: دانشگاه صنایع و معادن ایران یک دانشگاه تخصصی برای مدیریت آموزش و پرورش است که از ظرفیت ها و توانمندی های داخل کشور استفاده می کند و از سویی پژوهشگاه اقیانوس شناسی و علوم جوی تنها پژوهشگاه تخصصی بزرگ در سطح ملی و بین المللی است.

برات قبادیان تصریح کرد: بر اساس این تفاهمنامه از ظرفیت های دانشگاه صنایع و معادن ایران در راستای ارتقاء سطح دانش و فناوری در حوزه اقیانوسی استفاده خواهد شد.

رییس پژوهشگاه ‏ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی نیز گفت : ایران با بیش از پنج هزار و ۷۰۰ کیلومتر ساحل به منابع دریایی ارزشمندی دسترسی دارد و انتظار می رود انعقاد این تفاهمنامه با دانشگاه صنایع و معادن ایران در توسعه دریامحور نقش موثری داشته باشد.

بهروز ابطحی اظهارامیداوری کرد که این تفاهم نامه موجب توسعه صنعتی و فناورانه دریامحور و استفاده از منابع دریایی با ملاحظات زیست محیطی  شود.

به گزارش ایرنا، بهره‌برداری از اقیانوس‎ها و دریاها به لحاظ حمل و نقل، تجارت، منابع غذایی و دارویی، منابع معدنی و امنیت کشورهای ساحلی از اهمیت بسیار ویژه‌ای در جهان  برخوردار است.

نظر به این اهمیت و با توجه به این‏که پهنه‏ گسترده‌ای از قلمرو سرزمین ایران را کرانه ‏های آبی تشکیل می‌دهد، وجود یک مؤسسه ملی فعال در زمینه های مختلف علوم دریایی و اقیانوسی در جمهوری اسلامی ایران، همواره از اهمیت راهبردی برخوردار بوده است.

بر این اساس، مرکز ملی اقیانوس‌شناسی با توجه به توافق صورت گرفته بین وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی ملل متحد (یونسکو) در سال ١٣٧٠ تأسیس شد و در نهایت شورای گسترش آموزش عالی در خرداد ۱۳۹۲ با ارتقای مؤسسه ملی اقیانوس‌شناسی به پژوهشگاه ملی اقیانوس‌شناسی و علوم جوی با سه پژوهشکده و سه مرکز ملی و یک مرکز منطقه ای موافقت کرد.

پژوهشگاه ملی اقیانوس‌شناسی و علوم جوی تحت پوشش وزرات علوم، تحقیقات و فناوری فعالیت می کند.

مجله خبری اف بوک

درباره ی popadr234975

مطلب پیشنهادی

فرید نجفی عضو کمیته بررسی عوارض احتمالی تزریق واکسن کرونا شد

در حکم انتصاب سعید نمکی خطاب به معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت آمده است: نظر به …